Kitesurfing – latawce do kitesurfingu i właściwy sprzęt

Kite Surfing to sport ekstremalny, alternatywa dla surfingu, odwołujący się do do windsurfingu, jednak różni się znacząco w sposobie oraz prowadzeniu deski. W kiteboardingu deskę kite prowadzi się tak jak podczas jazdy na fali, na krawędzi dynamicznie ostrząc pod wiatr, w windsurfingu natomiast deska pływa płasko po wodzie. Kitesurfing uprawiany jest zarówno na jeziorach jak i morskich. W Polsce Kitesurfing zazwyczaj można zobaczyć w pobliżu zachodnio pomorskim nieopodal Szczecina i Wolina oraz w okolicy zatoce Gdańskiej w okolicy Juraty, Helu, Władysławowa czy Gdyni.

Sprzęt Kitesurfing

deska do kitesurfingu

Bar Kite – bywa wytworzony ze stopów lekkich metali lub węgla, w skład wchodzą czterech lub 5 linek o długości okło kilkunastu metrów, linek de powera, służącej do optymalizacji mocy kajta i Chicken Loopa, jest to pętla mocująca bar kite do trapezu.

DESKA DO KITESURFINGU

Deski kite wytwarzane z przeznaczeniem do kitesurfingu posiadają wielkośc od 1 do 3 metrów

TYPY DESEK DO KITESURFINGU

Deska Wave – deski stylem podobne do deseczki surfingowe, zaopatrzone w tzw. mocowania na stopy – paski zapewniające przyczepność deski z nogami surfera. Zrobione do świrowania po falach, rejsów oraz prób prędkości. Deski kitesurfingowe pływają same na tafli akwenu, ale toną pod ciężarem człowieka.

Twin-Tipdeski kite umożliwiające pływanie w obu kierunkach, gdzie dziób i rufa wyglądają identycznie

Deski kitesurfingowe w czasie płynięcia utrzymują się na wodzie dzięki mocy ciągu latawca. Właściwy wygląd, szerokość i typ wybiera się do wagi, stylu i budżetu kitesurfera.

Latawiec do Kitesurfingu

Latawiec do kitesurfingu, działa jako źródło mocy napędowej, może mieć powierzchnię od 4m do 20m -(wymiar jest podany zazwyczaj na zewnętrznej części latawca podany w metrach kwadratowych). Im większy latawiec, tym mocniejsza jego moc. Zaawansowani riderzy posiadają dwa latawce w innych rozmiarach i używają ich w zróżnicowanych warunkach pogodowych. Znacznie większy latawiec kite zazwyczaj kupują kitesurferzy cięższcy oraz gdy wiatr słabnie, latawic mały – osoba, kitesurferzy lżejsi, oraz jeśli wiatr jest bardzo silne. Właściwe wybranie latawca pomaga zachować optymalne bezpieczeństwo.

Polecamy:

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *