Odpowiednio dobrane buty piłkarskie klucz – do komfortowej gry

Na sukces udanego meczu składa się wiele czynników. Jeden z nich to dobre buty, dobrane odpowiednio do nawierzchni, na której planujemy rozgrywać pojedynek.

Znaczenie  i sposób odpowiedniego doboru butów piłkarskich

Śmiało można pokusić się o stwierdzenie, że sezon piłkarski w naszym kraju trwa nieprzerwanie.  Co prawda, mistrzostwa Europy dobiegły końca już jakiś czas temu, a nasi zawodnicy  nie wrócili do kraju z trofeum w ręku. Tak  naprawdę też,   nie odnosimy w tej dziedzinie sportu jakichś spektakularnych sukcesów, ale fenomen piłki nożnej cały czas trwa. Oglądać mecze piłki nożnej uwielbiają nie tylko mężczyźni, ale też starsi chłopcy a nawet dzieci. Ostatnio zerkają na nie również panie… Jednym słowem – sport ten rzeczywiście wciąga zarówno w postaci biernej – śledząc go przed telewizorem czy na trybunach, jak również  coraz częściej –  na szczęście w tej czynnej. Nieodzownym elementem każdego piłkarza, bez względu na to, czy początkującego czy profesjonalisty, jest jego strój. Młodzi chłopcy swoją przygodę z piłką nożną zaczynają od założenia zwykłych dresów i sportowych butów. Nie przywiązują jeszcze wówczas uwagi do specjalnych koszulki czy getrów piłkarskich. I jeżeli,  te właśnie części garderoby nie mają wpływu na zdrowie gracza i efekty gry, tak buty są czynnikiem niezmiernie istotnym…

Czym buty piłkarskie różnią się od zwykłych?

Zacznijmy może od wyjaśnienia,  czym w ogóle są  buty piłkarskie, zwane inaczej korkami, a dokładniej korkotrampkami. Jest to mianowicie rodzaj obuwia, na którego podeszwie znajdują się kolce (korki). Ich zadaniem jest zwiększenie przyczepności do murawy.  Wyróżniamy cztery rodzaje powyższych butów: “korki”, „lanki”, „turfy” oraz  „wkręty”.

Jak dobrze wybrać korki?

Jak zapewniają specjaliści z e-sporting – odpowiednio dobrane buty piłkarskie nie tylko wpływają na wysoki komfort podczas gry, lecz także, a może przede wszystkim,  pozwalają uniknąć kontuzji. Na początek, warto zaznaczyć i zapamiętać, ze korków nigdy nie kupujemy przez internet. But musi być idealnie dopasowany i świetnie współgrać z naszą stopą. Nie wystarczy tylko wybrać rozmiar i już, trzeba przymierzyć – co ważne – obydwa buty, dobrze je  zasznurować, przejść się w nich czy najlepiej przebiec, a nawet poskakać. Warto buty zabrać do domu, spędzić w nich chociaż  parę godzin. Ten czas pozwoli nam zdecydować czy rozmiar i model jest odpowiedni, czy buty nie są za luźne ani,  tym bardziej ciasne, czy nigdzie nie uwierają ani obcierają.  Choć równie problematyczny może okazać się but zbyt duży.  Egzaminu nie zda tu założenie dwóch par skarpet, bowiem, but być  może okaże się ciaśniejszy, ale efektem będzie także problem z odpowiednim wyczuciem piłki podczas gry. Po przeprowadzeniu takiej próby, mamy jeszcze szansę dokonać zwrotu czy wymiany obuwia. Warto pamiętać – treningi w nieodpowiednich butach mogą wyrządzić nam więcej krzywdy niż pożytku. Niemałe znaczenie ma także waga buta, jego przyczepność do podłoża oraz stabilność, która zwiększa bezpieczeństwo podczas gry. Na aspekt ten wpływa choćby niepozorna rzecz, jaką jest profil wkładki, który dzięki swojemu  anatomicznemu kształtowi potrafi dostosować się do stopy.

But piłkarski a nawierzchnia boiska

Wybierając buty do gry w piłkę nożną musimy zastanowić się na jakiej nawierzchni zamierzamy najczęściej trenować. Lanki to buty, które świetnie się spiszą podczas meczów na naturalnej nawierzchni trawiastej. Znakomicie nadają się do gry na boiskach niezbyt ubitych, jak również tych,   niezbyt grząskich. Z kolei wkręty,  spiszą się na boiskach z miękką trawą naturalną  bądź też grząskich.  Na sztuczną powierzchnię i trawę  odpowiednie będą buty o niewielkich korkach umieszczonych blisko siebie. Butami, które zdadzą egzamin podczas gry na hali są,  rzecz jasna halówki, czyli buty z  płaską podeszwą przeznaczone do gry w hali sportowej  na nawierzchniach parkietowych, kauczukowych  oraz gumowych. Co ważne, zazwyczaj  podeszwa takich butów  wykonana jest z materiału niebrudzącego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *