Innowacyjna technika hermetycznego osadzania okien SWS

W każdym obiekcie budowlanym okna pełnią szereg różnych funkcji, ale chyba kluczową jest ochrona wnętrza przed zimnem oraz wilgocią. Efektywność tej ochrony uzależniona jest jednak nie tylko od gatunku i ceny okien, ale także od tego, jak zostały one zamontowane. Najlepsze parametry okien można dzisiaj osiągnąć, stosując nowoczesne sposoby ich montażu, takich jak ciepły montaż z użyciem dedykowanych taśm paroszczelnych oraz paroprzepuszczalnych.

Na czym polega ciepły montaż stolarki okiennej?

Ciepły montaż okien zwany jest czasami montażem warstwowym, dlatego że stosuje się przy nim aż trzy warstwy izolacyjne między stolarką okienną a murem i są nimi:

  • taśma wewnętrzna do okien
  • pianka montażowa
  • taśma zewnętrzna do okien

Piana poliuretanowa jest gąbczastym substancją pozwalającym szczelnie wypełnić przestrzenie między ościeżem a futryną, jednak aby należycie pełniła swoją funkcję izolatora, powinna być sucha. ochronę przed wilgocią zapewniają jej właśnie specjalne taśmy paroizolacyjne. Zadaniem taśmy paroszczelnej mocowanej do ramy okna od strony wewnętrznej jest ochrona piany przed przedostawaniem się do niej wilgoci z pomieszczeń. Taśma paroprzepuszczalna montowana jest natomiast od strony zewnętrznej do framugi i jej podstawową funkcją jest zapobieganie przenikaniu wilgoci z zewnątrz.

Dlaczego montaż trójwarstwowy jest lepszy od metod konwencjonalnych?

Warto zauważyć, że współczesne okna różnią się od tych wykorzystywanych kilkadziesiąt lat temu. Przede wszystkim mają one dużo lepszy współczynnik przenikania ciepła (Uw), który oznacza, że mniej ciepła „ucieka” przez okno przy określonej różnicy temperatur między jego stroną wewnętrzną i zewnętrzną. Im lepszy jest ten współczynnik, tym okno powoduje mniejsze straty, co mocno przekłada się później na wysokość rachunków za ogrzewanie. przenikalność cieplna stolarki okiennej to jednak tylko jedna strona medalu, ponieważ duże znaczenie dla ewentualnych strat ciepła ma właśnie montaż. Nawet najdroższe okno o najniższym współczynniku Uw nie będzie energooszczędne, jeśli będzie zamontowane niestarannie bądź starymi metodami. Najczęstszym błędem w tym wypadku jest zastosowanie tylko pianki montażowej bez taśm. Na efekty takiego montażu nie trzeba długo czekać – zimą powstająca naturalnie para wodna między oknem a ścianą, zawilgaca piankę, która z kolei wystawiona na działanie niskich temperatur tworzy mostek termiczny, przez który bezpośrednio dochodzi do nieopanowanej utraty ciepła. wynikiem ubocznym takich okoliczności jest niestety rozwój grzybów i pleśni, będących przyczyną alergii u wielu osób.

Taśma paroszczelna oraz paroprzepuszczalna chroniąc warstwę pianki przed parą wodną, najskuteczniej przeciwdziałają powstawaniu mostków termicznych! Nie ma lepszych technologii, dlatego aktualnie system montażu trójwarstwowego z zastosowaniem specjalistycznych taśm, uznawany jest za jedyne słuszne rozwiązanie w porównaniu do tradycyjnych metod.

Kompletny system trójwarstwowego montażu okien SWS

taśma rozprężna

Wśród praktyków stosujących ciepły montaż okien bardzo dobrze znana jest technologia SWS, czyli Soudal Window System. Jego nazwa pochodzi od nowatorskich i ekologicznych materiałów dla budownictwa, który opatentował już wiele kompletnych technologii w tym obszarze. System SWS to nic innego, jak pełen zestaw produktów najwyższej jakości przeznaczony do prawidłowego wykonania ciepłego montażu okien. system ten tworzą takie produkty jak:

  • piana poliuretanowa
  • taśmy paroszczelne
  • taśmy paroprzepuszczalne
  • taśma rozprężna
  • masy uszczelniające.

Warto zaobserwować, że w tym zestawie obecne są taśmy rozprężne, które są przeznaczone do uszczelnienia szczelin dylatacyjnych powstających pomiędzy oknem a węgarkiem (czyli występem muru wokół okna). Poliuretanowa taśma rozprężna do okien w systemie SWS czyli Soudaband Acryl jest bardzo łatwa w zastosowaniu nawet na bardzo chropowatych powierzchniach i doskonale chroni połączenia między ramą okienną a ścianą przed uciekaniem ciepła, a także od warunków atmosferycznych.

Korzyści z zastosowania ciepłego montażu okien

Decydując się na ciepły montaż okien, najlepiej z wykorzystaniem konkretnej technologii takiej jak SWS, można spodziewać się szeregu korzyści, które będą widoczne na przestrzeni kolejnych lat użytkowania stolarki okiennej.

Przede wszystkim zastosowanie takiej metody montażowej zwiększa poziom szczelności połączenia okna z ościeżem kilkukrotnie w porównaniu do sposobów tradycyjnych.

Zapewnienie suchości pianki montażowej poprzez wykorzystanie taśm paroizolacyjnych i paroszczelnych to pewna ochrona przed powstawaniem mostków termicznych, a więc także strat ciepła.

Zmniejszenie strat energii wydostającej się tą drogą, oddziałuje z kolei bezpośrednio na mniejsze koszty ogrzewania budynku.

Co więcej, taśmy paroszczelne oraz paroprzepuszczalne skutecznie chronią ścianę przed wnikaniem wilgoci, a więc przeciwdziałają wszelkim skutkom ubocznym tego zjawiska w postaci odchodzenia farby ze ścian na styku okna z murem, czy pojawienia się szkodliwej dla ludzkiego zdrowia pleśni.

Ciepły montaż okien to dzisiaj z pewnością przynosząca najlepsze rezultaty metoda szczelnego montowania stolarki okiennej, którą warto stosować nie tylko w budynkach pasywnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here