Odżywianie, a gładka skóra

Piękna, zdrowa skóra to nie tylko zasługa kremów i preparatów, które stosujemy podczas codziennej pielęgnacji. Zdrowie i wygląd naszej skóry w dużym stopniu zależny jest od tego co spożywamy i jakie składniki odżywcze dostarczamy naszemu organizmowi. Co warto jeść (i pić) aby skóra wyglądała młodo i promiennie?

Nawet najlepsze kosmetyki nie zastąpią zdrowej diety. Właściwe odżywianie to najlepsza droga do świetnej sylwetki, zdrowia i pięknej skóry. Niektóre witaminy i składniki odżywcze zawarte w jedzeniu mają spory wpływ na wygląd naszej skóry. Te składniki to z pewnością witaminy A i E, witaminy z grupy B, witamina C, koenzym Q10 oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. W których produktach znajdziecie te składniki?

Witamina A

Najwięcej witaminy A występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego, szczególnie w wątrobie cielęcej i wołowej. Ponadto „znajdziemy” ją w żółtkach jaj, maśle oraz warzywach: marchwi, szpinaku, natce pietruszki, jarmużu, szczawiu. Witamina A jest przekształcana w  organizmie w retinol i ma wpływ na dotlenienie skóry oraz wzmocnienie włókien kolagenowych, dzięki czemu spowalnia starzenie się skóry.

Witamina E

Witamina E w dużych ilościach występuje w olejach (z zarodków pszennych i oleju słonecznikowym), pestkach słonecznika, pestkach dyni i tłustych rybach. To witamina, która występuje głównie w tłuszczach. Ma zbawienny wpływ na elastyczność skóry i nie bez powodu nazywana jest witaminą młodości, przeciwdziała także powstawaniu stanów zapalnych.

zdrowe odzywianie

Witamina C

Witamina C nie tylko wpływa na odporność, ale stymuluje produkcję kolagenu. Jest często stosowana także w kosmetykach. Najwięcej witaminy C znajduje się w czarnych porzeczkach oraz natce pietruszki. Ponadto, w niemałych ilościach zawarta jest także w czerwonej papryce, brukselce, brokułach i kapustach. Jest to witamina, która głównie występuje w produktach pochodzenia roślinnego – czyli w warzywach oraz owocach. Z myślą o wszystkich, których interesuje piękna i gładka skóra powstał kosmetyk CVIT.

Koenzym Q10

Jest produkowany przez organizm, jednak z wiekiem produkcja się zmniejsza a dieta bogata w produkty z koenzymemQ10 pozwala uzupełnić braki. Znajduje się z podrobach (wątróbka, serca, żołądki) oraz orzechach, tłustych rybach i olejach.

Nienasycone kwasy tłuszczowe

Oleje, migdały, orzechy oraz awokado to świetne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, które doskonale wpływają na nawilżenie skóry i jej zdrowy wygląd.

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *